Haber

Irak, yolsuzlukla suçlanan Allavi için Interpol’e başvurdu

Irak, yolsuzlukla suçladığı eski maliye bakanı Ali Allavi de dahil olmak üzere bazı eski üst düzey yöneticilerin tutuklanması için Interpol’den yardım istemeye hazırlanıyor. Irak Dürüstlük Komitesi Lideri Yargıç Haydar Hanoun, Bağdat’ta yaptığı açıklamada, kırmızı bültenle Allavi ve diğer yetkililerin aranması için Interpol’e başvuracaklarını söyledi. Allavi ve diğer zanlılar, 2,5 milyar doları yasadışı yollardan zimmete geçirmekle suçlanıyor. Iraklı yetkili, söz konusu paranın 2021 ve 2022 yıllarında Vergi Komisyonu’nun banka hesaplarından kaybolduğunu belirterek, yolsuzlukla suçlanan şüpheli sayısını 48 olarak açıkladı.

Şüphelilerin iadesi için Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Ürdün ve Suudi Arabistan ile görüşmelerini sürdüren Iraklı yetkililer, ABD ve İngiltere’yi zanlıları iade etmeye çağırdı.

Irak’ın eski maliye bakanı Allavi ve diğer üst düzey yöneticilere yönelik suçlamalar ilk kez 2022 yılında dönemin Başbakanı Muhammed Şii Es Sudani’nin göreve gelmesiyle gündeme geldi. Eski maliye bakanı Allavi ve bazı yöneticiler, Vergi Komisyonu’nun hesabından 2,5 milyar doları zimmete geçirmekle suçlanıyor. Allavi, hakkındaki suçlamaları reddediyor. Devletin işlerine siyasi müdahale ve rüşvet nedeniyle bir yıl önce istifa eden Allavi, Vergi Kurulu’nda hırsızlığı önlemek için tedbirler aldığını ve bu tedbirlerin diğer yetkililer tarafından itibarsızlaştırıldığını iddia ediyor. (DW Türkçe)

haber-tosya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu